- Secure squared mesh backrest
- Large cushioned seat pad
- Black nylon square tubed frame
- Fixed nylon armrests
- Stackable up to 4 high
<
>
Metro Visitor Chair Mesh Back Bespoke Colour Seat Tansy Purple
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Tansy Purple
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Tansy Purple |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 410mm |
| Frame | Metal Frame |
| Dimensions | 600x510x870mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 470mm |
| Seat Width | 500mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 18.5kg |
Product Information
| Brand | Metro |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
