- Secure squared mesh backrest
- Large cushioned seat pad
- Black nylon square tubed frame
- Fixed nylon armrests
- Stackable up to 4 high
<
>
Metro Visitor Chair Mesh Back Black Fabric Seat
Select Product Options:
Colour: Black
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back Height | 410mm |
| Back Width | 440mm |
| Backrest Height | 410mm |
| Chair Colour | Black |
| Frame | Black |
| Dimensions | 600x510x870mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Black |
| Frame Material | Steel |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | The OT Group |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Single Seat with Arms |
| Seat Height | 470mm |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Weight | 18kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Metro |
| Type | Reception Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
