- Soft upholstered panels
- Ideal for reception areas
- Single seater tub chair
- Cushioned seat and backrest for added comfort
- Fixed padded integral arms
<
>
Neo Single Tub Black Fabric
Select Product Options:
Finish: Black Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 360mm |
| Back Width | 440mm |
| Dimensions | 700x680x780mm |
| Country of Origin | China |
| Frame | Fully Upholstered |
| Recommended Weight Limit | 150kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Height | 460mm |
| Self Assembly | Assembled |
| Style | Single Seat With Arms |
| Weight | 12kg |
Product Information
| Brand | Neo |
| Type | Reception Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
