- Cushioned kneeling and seat pad for maximum comfort
- Easy height adjustment through the gas lift lever
- Durable robust frame
<
>
Kneeling Stool Silver Frame Bespoke Colour Bergamot Cherry
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Bergamot Cherry
Frame Colour: Silver
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Dimensions | 460x650x470mm |
| Frame Colour | Silver |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 8.3kg |
| With Arms | No Arms |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Width | 420mm |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Depth | 320mm |
| Seat Height | 470-600mm |
| Style | Kneeling Chairs |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
