- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
<
>
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair Charcoal
Select Product Options:
Colour: Charcoal Fabric
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Type | High |
| Back Width | 480mm |
| Base Finish | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Height | 600-670mm |
| Back Colour | Charcoal |
| Chair Colour | Charcoal/Black |
| Dimensions | 530x480x470-580mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | The OT Group |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 470-580mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
