- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
<
>
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair Bespoke Colour Back And Seat Ginseng Chilli
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Height | 570-640mm |
| Back Colour | Ginseng Chilli |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Type | High |
| Back Width | 480mm |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Dimensions | 670x670x1000mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Height | 440-560mm |
| Seat Width | 530mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Colour | Ginseng Chilli |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 13kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
