- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
<
>
Eclipse Plus XL Lever Task Operator Chair Black
Select Product Options:
Colour: Black Fabric
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Black |
| Base Finish | Black |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 480mm |
| Back Type | High |
| Back Height | 570-640mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Dimensions | 530x480x470-580mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| With Arms | No |
| With Headrest | No |
| Weight | 13kg |
| Style | Operator/Task |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 440-560mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Colour | Black |
| Warranty | 2 Year |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
