- Posture chair – approved by a UK Chiropractic Doctor
- Height adjustable ratchet backrest with pump up lumbar support
- Contoured foam seat and back for extra comfort
- Triple lever independent mechanism
- Independent seat and backrest tilt angle adjustment
- Seat slide
- Polished chrome 5 star base
- Tested to BS 5459-2
<
>
Chiro High Back With Height Adjustable And Folding Arms Black
Select Product Options:
Colour: Black Fabric
Arms: With Height Adjustable & Folding Arms
Back Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 620-670mm |
| Back Type | High |
| Back Width | 460mm |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 700x700x1080mm |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Height | 500-600mm |
| Seat Depth | 480--540mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 20kg |
Product Information
| Brand | Chiro |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
