- Medium back .
- Seat dimensions: 460w x 450d mm.
- Back dimensions: 435w x 400d mm.
- Seat height: 465-595mm.
- Recommended usage time 5 hours.
- Blue.
- Entry level, mid back operator chair, suitable for hot desking, education or small offices
- Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric
- Twin wheeled, hooded, nylon castors
- Fixed back mechanism
- Height adjustable seat
- Supplied with castors
- A wide range of accessories are available, including chrome bases and fixed or adjustable arms
- Available in charcoal, claret and royal blue
- 2 year guarantee
- StockCode: KF50171
<
>
JEMINI MEDIUM BACK OPTR CHAIR
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | Italy |
| Back Height | 415mm |
| Back/Seat Action | Fixed Back |
| Back Width | 430mm |
| Chair Colour | Royal Blue |
| Manufacturer | TC Group |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Height | 485-615mm |
| Seat Width | 460mm |
| Warranty | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Arms Available |
| Weight | 8.4kg |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Office Chairs |
Description
This Jemini Medium Back Operator Chair features a firm foam back and seat with a blue fabric covering. The fixed back design alllows the seat and back height to be adjusted for comfort for up to 5 hours usage. This Jemini Operator Chair sits on five castors for ease of movement. Arms available separately.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
